Borult az Izrael és a Hamász közötti alku, egyetlen túszt sem engednek szabadon péntek előtt
Izrael Nemzetbiztonsági Tanácsának vezetője, Tzachi Hanegbi szerint a Hamász egyetlen túszt sem enged szabadon péntek előtt, ezzel párhuzamosan pedig a harcok beszüntetésére sem lehet ennél korábban számítani.
Szerda hajnalban Izrael és a Hamász megállapodott a harcok négynapos felfüggesztéséről − ami a háború október 7-i kitörése óta az első ilyen felfüggesztés lenne. Az izraeli kormány közlése szerint a terrorcsoport által túszul ejtett mintegy 240 ember közül legalább 50 nőt és gyermeket engednének szabadon ezen időszak alatt. A tárgyalásokon közvetítő Katar megerősítette a „humanitárius szünetről” szóló megállapodást, hozzátéve, hogy annak kezdő időpontját a következő 24 órában jelentik be.
Csúszik a túszok szabadon engedése és a harcok beszüntetése is
Szerda késő este azonban futótűzként kezdett terjedni a nemzetközi sajtóban a hír:

TZACHI HANEGBI, IZRAEL NEMZETBIZTONSÁGI TANÁCSÁNAK VEZETŐJE SZERINT A HAMÁSZ EGYETLEN TÚSZT SEM ENGED SZABADON PÉNTEK ELŐTT.
Emellett egy izraeli forrás a Haaretz nevezetű izraeli lapnak azt mondta, hogy a gázai harcok nem állnak le mindaddig, amíg nincs végleges időpontja a Hamásszal kötendő megállapodásnak. A lap egyik forrása szerint Izrael azt is kifogásolta, hogy a Hamász még nem közölte azoknak a túszoknak a nevét, akiket elsőként szabadon engedne.
Azt már egy korábbi cikkünkben is hangsúlyoztuk, hogy a „harcok felfüggesztése” és a „tűzszünet” kifejezések hasonlónak tűnhetnek, de jelentős különbségek vannak köztük, amelyeket a tisztviselők a konfliktus során mindvégig igyekeztek megfogalmazni. Bár a nemzetközi jogban egyiknek sincs meghatározott definíciója, John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője október 24-én azt mondta, hogy a különbség a harcok beszüntetésének „időtartamában, terjedelmében és nagyságában” rejlik.
„A humanitárius szünet általában rövidebb, és „arra összpontosít, hogy segélyt juttassanak el egy bizonyos területre” − mondta el Grant Rumley, a Pentagon egykori tisztviselője, aki jelenleg a Washingtoni Közel-Keleti Politikai Intézet munkatársa. A tűzszünet „általában egy harmadik fél által szervezett vagy elősegített tárgyalások eredménye”, és „határozatlan ideig tarthat, amennyiben a konfliktus mindkét résztvevője betartja” − mondta.

Az AFP hírügynökségnek egy izraeli tisztviselő megerősítette, hogy péntek előtt biztos nem állnak le a harcok. A BBC arról számolt be, hogy várhatóan a harcok felfüggesztése is csúszni fog, amelyet eredetileg csütörtök délelőtt 10 óra körül vártak, a túszok szabadon bocsátása pedig nem sokkal ezután kezdődhetett volna meg.