Így kezelik a rákbeteg Katalin hercegnét
Katalin walesi hercegné néhány napja jelentette be, hogy daganatos betegsége miatt megelőző kemoterápiás kezelésben részesítik: ezt jelenti az ilyen típusú terápia.
A háromgyermekes walesi hercegnének januárban volt hasi műtéte, mellyel kapcsolatosan a Kensington-palota korábban azt közölte, nem daganatos megbetegedés miatt volt rá szükség. Mint március 22-én közzétett videóüzenetében arról beszámolt, valóban ezt hitték akkor, de később daganatos sejtekre bukkantak a szövettani vizsgálatok során.
Katalin azt is említette bejelentésében, hogy megelőző kemoterápiát alkalmaznak nála. Az ilyen, adjuváns kemoterápiának is nevezett kezelést akkor adják, amikor a képalkotó vizsgálatok daganatmentes állapotra utalnak, viszont az orvosok az esetlegesen a testben keringő rákos sejtekkel is végezni akarnak.
A PREVENTÍV KEMOTERÁPIA LÉNYEGE, HOGY EGY KORÁBBI DAGANAT ISMÉTELT MEGJELENÉSÉT ÉS TERJEDÉSÉT MEGELŐZZE.
Hogy milyen hosszan tart, azt a daganat típusa határozza meg, de nagyságrendileg 3–6 hónapon át tartó kezelésről van szó. Ha más okból végrehajtott beavatkozás közben derül fény a betegségre, az jó eséllyel még korai stádiumában van, ilyenkor a megelőző kemoterápia nagyon hatékony. Akár egyetlen kezeléssorozat is elég lehet.
Ez a kezelés az emlő-, bél- és tüdőrák esetében kifejezetten hatásos, de egyes petefészekrákoknál is is alkalmazzák. A kemoterápia járhat mellékhatásokkal: szédülés, émelygés, hányás, hasmenés, étvágyvesztés és az immunrendszer gyengülése is ezek közé tartozik. A terápia nemcsak a daganatos sejteket, de minden gyorsan osztódó sejtet támad, ezért következhet be hajhullás is. Fiatalabb betegeknél általában nagyobb a tolerancia, őket kevésbé viselik meg az ilyen kezelések. Hónapokba telhet, mire a kemoterápiával kezelt páciens újra visszanyeri erejét – fiatalabb és fittebb emberek esetében ez gyorsabban történik, így Katalin hercegné esélyei is jók a gyors felépülésre.